Trzeci stopień oczyszczania:

kaskada z roślinnością bagienną.

Roślinność trzeciej kaskady złożona z sitowia i innych roślin bagiennych ma stworzyć optymalne warunki dla mikroorganizmów. Powinny tu czuć się dobrze przez cały rok.

Sitowie posiada tkanką mającą zdolność przewodzenia powietrza, dzięki której korzenie przez cały rok zaopatrywane są w tlen. Rośliny te wyposażone są w rosnący w płaszczyźnie pionowej system korzeni rurkowych -rizomów- przez które tlen z powietrza dociera do korzeni włosowych. System ten działa również w przypadku spiętrzenia czy zamarznięcia wody.

Mikroorganizmy lubią takie warunki także ze względu na zawierające substancje antybiotyczne końcówki korzeni niektórych roślin bagiennych.

Kaskada z roślinnością bagienną

W tej kaskadzie mam zarówno bakterie tlenowe, beztlenowce jak i fakultatywne. Wszystkie muszą być inaczej traktowane, aby nie doszło do zapchania systemu. Krótkie pauzy mają pozytywny wpływ na system i są znakiem, że wybrałem filtr o właściwej ziarnistości (w zasadzie stosuje się ziarnistość betonu).

Zastoje powodujące powstawanie opływów informują, że błona biologiczna bakterii beztlenowych powstała w złym miejscu. Wywołuję więc zatory tam, gdzie jest to moim zdaniem niezbędne.

Szczególną uwagę muszę poświęcić kierunkowi spływu wody, ponieważ nie chcę zrezygnować ani z pionowego ani poziomego przepływu. Jeżeli zajdzie potrzeba, każdy odcinek kaskady może być zastopowany.

Główną rolę przy oczyszczaniu ścieków mają anaeroby.

Aby w trzecim punkcie pomiarowym czerpać wodę pitną muszę się starać, by na ostatnich metrach kaskady poziomej pracowały bakterie aerobowe (tlenowce).

Spis treści Pełny serwis Paula Fiedlera znajduje się pod adresem: http://www.most.org.pl/paulfiedler 4 stopień oczyszczania